Yalıtım

Bina yalıtımı ya da bina izolasyonu, herhangi bir yalıtım malzemesi kullanılarak, ortamdan dışarı veya dışarıdan ortama olan enerji akışının indirgenmesidir. Bu şekilde ısı kaybını önleyerek ekonomik olarak tasarruf sağlamayı hedefler.

Isı Yalıtım Malzemeleri

Isı yalıtımı yaptırırken malzeme seçimi çok önemlidir. Isı yalıtımlı cephelerde ,iç ortamda bazı yaşamsal faaliyetlerden ötürü ortaya çıkan su buharının dış ortama yine buhar formunda aktarılabilmesi için başta ısı yalıtım levhaları olmak üzere tüm ısı yalıtım sistemi ürünlerinin nefes alma kabiliyetleri en yüksek seviyede olması gerekmektedir.Ayrıca yine cephelerde yıllar içinde oluşabilecek çatlakların önüne geçmek amacı ile ısı yalıtım sistemi içerisinde kullanılan malzemelerin başta ısı yalıtım levhalarının esnek olması da bir ısı yalıtım sistemi için olmazsa olmaz bir özelliktir.

Isı yalıtım malzemeleri; ısı kayıp ve kazançlarının azaltılmasında kullanılan yüksek ısıl dirence sahip özel malzemelerdir. Avrupa standartlarında ısı iletkenlik katsayıları 0,065 W/m.K’nin altında olan malzemeler, ısı yalıtım malzemeleri olarak tanımlanır.

Isı yalıtım malzemeleri, ısı kayıp ve kazançlarının azaltılmasında kullanılan hafif ve ısı geçişine karşı yüksek direnç gösteren özel malzemelerdir. Ülkemizde yaygın olarak;
– Duvar, döşeme ve çatılarda; EPS, XPS, camyünü, taşyünü, poliüretan ve ahşapyünü,
– Pencerelerde; ısı, güneş ve ısı+güneş kontrol kaplamalı yalıtım camı üniteleri ve yalıtımlı doğramalar,
– Hava kanalları, borular, vanalar gibi tesisat elemanlarında; camyünü, taşyünü, polietilen köpüğü, elastomerik kauçuk köpüğü, poliolefin köpüğü gibi ısı yalıtım malzemeleri kullanılır.

ISI YALITIM MALZEMELERİNİN GENEL ÖZELLİKLERİ

  • Isı yalıtım malzemelerinin ısı iletim katsayılarının küçük olmalıdır. 
  • Isı yalıtım malzemeleri hafif olmalıdır. – Isı yalıtım malzemeleri kokusuz olmalıdır.
  • Su ve nem absorbe etme özelliği olmalıdır.
  • Bakteri ve haşerelerin yuva yapmasına elverişli olmamalıdır.
  • Çürümeye karşı dayanıklı olmalıdır. – İlk özelliğini kaybetmemelidir. 
  • Yanıcı olmamalıdır. – Uzun ömürlü olmalıdır.
  • Ekonomik ve temin edilebilir olmalıdır.